PASTĀVĪGĀS EKSPOZĪCIJAS


Ekspozīcija "Latviešu teātra pirmsākumi"


No pirmajām izrādēm Rīgā latviešu valodā līdz kvalitatīvam pavērsienam skatuves mākslā Raiņa lugas „Uguns un nakts” pirmiestudējumā 1911. gadā. Īpaši izcelta latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna personība, ieskicēts viņa devums aktiermākslas, režijas profesionalizācijas ceļā un oriģināldramaturģijas attīstībā.

Ekspozīcija "Latvijas Nacionālais teātris"


Atspoguļo Nacionālā teātra daudzveidīgo vēsturisko un māksliniecisko mantojumu, iezīmējot piecus tematiskos lokus, kas atklāj teātra daudzpusību un unikalitāti simts gadu vēstures peripetijās:

  • Teātra tapšana. Vērtīgi vēsturiski dokumenti un fotogrāfijas (1917–1920).
  • Režisori. Pagātnes izcilības Aleksis Mierlauks, Alfreds Amtmanis–Briedītis, Fricis Rode, Kristaps Linde, Ernests Feldmanis, Mihails Čehovs, Vera Baļuna, Kārlis Pamše, Alfrēds Jaunušans un līdzās tagadnes meistari Mihails Kublinskis, Edmunds Freibergs, Ināra Slucka, Indra Roga, Elmārs Seņkovs, Valters Sīlis. Dokumenti, fotogrāfijas, piemiņas lietas un video.
  • Aktieri. Divdesmit viens aktieru portrets plašā vēsturiskā amplitūdā un interaktīvā projekcijā, un foto galerijā.
  • Latviešu dramaturģija un tās iestudējumi. Jānis Akuraters, Anna Brigadere, Andrejs Upīts, Pēteris Pētersons, Harijs Gulbis, Pauls Putniņš, Jānis Jurkāns, Lelde Stumbre. Īpaša vieta ierādīta Rūdolfam Blaumanim un “Skroderdienām Silmačos” un Aspazijai, un Rainim. Gunas Zariņas Spīdolas kostīms no “Uguns un nakts” (2015, rež. V. Kairišs) un Maijas Doveikas kostīms “Raiņa sapņi” (2015, rež. K. Serebreņņikovs) inscenējumā. Fotogrāfijas, mākslas darbi, scenogrāfijas meti, video.
  • Scenogrāfija. Artūrs Cimmermanis, Arvīds Spertāls, Laimdonis Grasmanis, Gunārs Zemgals, Mārtiņš Vilkārsis, Reinis Suhanovs. Skices, meti un maketi.

Memoriālā ekspozīcija "Eduarda Smiļģa personības atklāsme"


Rādot viņa mākslas ceļu tēlotajās lomās, režijās, Dailes teātra izveidošanā. Eduarda Smiļģa mākslinieka radītāja dabas, mākslas uzskatu, gaumes un vēriena raksturojumā lieliski kalpo arī memoriālās telpas – darba kabinets ar bibliotēku un teātra zāle.

Ekspozīcija "Eduards Smiļģis dzīvē un lomās līdz 1940"

Galerija "Eduarda Smiļģa radošais darbs 1945 - 1965"

 
BUY NOW