Ekspozīcija “Dailes teātris”


Dailes teātra mākslinieciskais tēls jau no dibināšanas 1920. gada 19. novembrī, izrādot Raiņa jaunības traģēdiju “Indulis un Ārija” Eduarda Smiļģa inscenējumā, ir vizualitātes, formas un mākslinieciskas domas sintēze. Gadu gaitā, mainoties sarežģītajām politiskajām sistēmām un ideoloģiskām nostādnēm, teātris spēja saglabāt radošu garu un spilgtu skatuviskās izteiksmes līdzekļu savdabību.
Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejs skatītājiem piedāvā jaunu ekspozīciju “Dailes teātris”, kas izvietota vairākās telpās, atklājot klasikas, muzikālo izrāžu un laikmetīgo uzvedumu netiešo pēctecību dažādu personību un teātra ansambļa interpretācijās.
Izrādēs: no Eduarda Smiļģa “Hamleta” līdz Mihaila Gruzdova “Hamletam”, no Eduarda Smiļģa “Trejmeitiņām” līdz Dž. Dž. Džilindžera “Oņeginam”, no Eduarda Smiļģa “Salomes” līdz Lauras Grozas “Frankenšteinam”.
Maketos un skicēs: no Jāņa Munča “Cēzara un Kleopatras” līdz Ilmāra Blumberga “Brandam” un Andra Freiberga “Terēzai Rakēnai”.
Kostīmos: no Oto Skulmes “Āksta” līdz Baibas Puzinas “Anglijas Elizabetei” un Ilzes Vītoliņas “Kaligulam”.
Izrāžu mūzikā: no Burharda Sosāra līdz Raimondam Paulam, Kārlim Lācim un Jurim Vaivodam.
Visdažādāko lomu fotogrāfijās: Lilita Bērziņa, Elvīra Bramberga, Kārlis Pabriks, Emīlija Bērziņa, Milda Klētniece, Eduards Pāvuls, Vija Artmane, Harijs Liepiņš, Dina Kuple, Olga Dreģe, Lidija Pupure, Ilze Vazdika, Juris Strenga, Ausma Kantāne, Lilita Ozoliņa, Pēteris Liepiņš, Mirdza Martinsone, Jānis Paukštello, Vita Vārpiņa, Harijs Spanovskis, Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris, Juris Žagars, Indra Briķe, Juris Bartkevičs, Gints Grāvelis, Dainis Grūbe, Ieva Segliņa un daudzi citi.
“Skaidrība, vienkāršība, kaislība,” – trīs Eduarda Smiļģa izvirzīti skatuves mākslas pamatelementi – ir būtiski vēl aizvien.
Ekspozīcijas “Dailes teātris” veidotāji: Jānis Siliņš, Ralfs Liepa un Ivars Noviks
Finansiāli atbalsta: VKKF, Latvijas Kultūras akadēmija.
Sadaļā VIDEO skatīt:


LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs piedāvā skatīties cikla Sarunas Smiļģa kabinetā par Oļģertu Kroderu jaunāko sarunu ar scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi un kostīmu mākslinieci Annu Heinrihsoni


Sarunas Smiļģa kabinetā par Oļģertu Kroderu ar Liepājas teātra aktieri Leonu Leščinski


Turpinot ciklu "Sarunas Smiļģa Kabinetā" par režisoru Oļģertu Kroderu šoreiz saruna ar Valmieras teātra aktieriem Ivu Puķi un Krišjāni Salmiņu


Sveicot aktrisi Lolitu Cauku dzimšanas dienā LKA Teātra muzejs piedāvā noskatīties Jāņa Siliņa veidotu sarunu ar pašu jubilāri


Turpinot ciklu "Sarunas Smiļģa Kabinetā" par režisoru Oļģertu Kroderu šoreiz saruna ar Juri Bartkeviču


Sarunas Smiļģa Kabinetā par režisoru Oļģertu Kroderu ar Indru Briķi


Veltījums režisoram Valdim Lūriņam 70 gadu jubilejā


Jāņa Siliņa veidotu veltījumu Arnolda Liniņa 90 gadu jubilejas piemiņai


LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs sadarbībā ar apgādu “Mansards” laidis klajā grāmatu “Lilija Dzene. Izmeklēti raksti”. Tajā apkopoti spilgtākie 20. gadsimta latviešu teātra zinātnieces un kritiķes publicistikas darbi, arī recenzijas un dienasgrāmatu fragmenti. Plašāk skatīt sadaļu VIDEO