Ekspozīcija “Dailes teātris”

Dailes teātra mākslinieciskais tēls jau no dibināšanas 1920. gada 19. novembrī, izrādot Raiņa jaunības traģēdiju “Indulis un Ārija” Eduarda Smiļģa inscenējumā, ir vizualitātes, formas un mākslinieciskas domas sintēze. Gadu gaitā, mainoties sarežģītajām politiskajām sistēmām un ideoloģiskām nostādnēm, teātris spēja saglabāt radošu garu un spilgtu skatuviskās izteiksmes līdzekļu savdabību.
Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzejs skatītājiem piedāvā jaunu ekspozīciju “Dailes teātris”, kas izvietota vairākās telpās, atklājot klasikas, muzikālo izrāžu un laikmetīgo uzvedumu netiešo pēctecību dažādu personību un teātra ansambļa interpretācijās.
Izrādēs: no Eduarda Smiļģa “Hamleta” līdz Mihaila Gruzdova “Hamletam”, no Eduarda Smiļģa “Trejmeitiņām” līdz Dž. Dž. Džilindžera “Oņeginam”, no Eduarda Smiļģa “Salomes” līdz Lauras Grozas “Frankenšteinam”.
Maketos un skicēs: no Jāņa Munča “Cēzara un Kleopatras” līdz Ilmāra Blumberga “Brandam” un Andra Freiberga “Terēzai Rakēnai”.
Kostīmos: no Oto Skulmes “Āksta” līdz Baibas Puzinas “Anglijas Elizabetei” un Ilzes Vītoliņas “Kaligulam”.
Izrāžu mūzikā: no Burharda Sosāra līdz Raimondam Paulam, Kārlim Lācim un Jurim Vaivodam.
Visdažādāko lomu fotogrāfijās: Lilita Bērziņa, Elvīra Bramberga, Kārlis Pabriks, Emīlija Bērziņa, Milda Klētniece, Eduards Pāvuls, Vija Artmane, Harijs Liepiņš, Dina Kuple, Olga Dreģe, Lidija Pupure, Ilze Vazdika, Juris Strenga, Ausma Kantāne, Lilita Ozoliņa, Pēteris Liepiņš, Mirdza Martinsone, Jānis Paukštello, Vita Vārpiņa, Harijs Spanovskis, Rēzija Kalniņa, Artūrs Skrastiņš, Ģirts Ķesteris, Juris Žagars, Indra Briķe, Juris Bartkevičs, Gints Grāvelis, Dainis Grūbe, Ieva Segliņa un daudzi citi.
“Skaidrība, vienkāršība, kaislība,” – trīs Eduarda Smiļģa izvirzīti skatuves mākslas pamatelementi – ir būtiski vēl aizvien.
Ekspozīcijas “Dailes teātris” veidotāji: Jānis Siliņš, Ralfs Liepa un Ivars Noviks
Finansiāli atbalsta: VKKF, Latvijas Kultūras akadēmija.

VEČELLA. KOSTĪMMĀKSLAS ZELTA FONDS
Kino un teātra kostīmu māksliniece Večella Varslavāne

CĒSU VĒSTURES UN MĀKSLAS MUZEJĀ atvērta jauna izstāde, kura veidota sadarbībā ar LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzeju.
Izstādē ir apskatāmi vairāk kā 45 kostīmi no kinofilmām Rīgas Kinostudijā un teātra izrādēm Latvijas Nacionālajā teātrī, Dailes teātrī, Jaunajā Rīgas teātrī un Latvijas Nacionālajā operā un baletā. To vidū kostīmi tādiem leģendāriem aktieriem kā aktrisei Vijai Artmanei no kinofilmas “Teātris” un izrādes “Pīķa dāma” Jaunajā Rīgas teātrī, aktieriem Uldim Dumpim, Oļģertam Kroderam, Rūdolfam Plēpim un daudziem citiem. Tos papildina arī filmu un izrāžu lielformāta fotogrāfijas no Eduarda Smiļģa Teātra muzeja, Latvijas Nacionālā teātra un Latvijas Nacionālās operas krājuma un kostīmu skiču kopijas no mākslinieces meitas gleznotājas Frančeskas Kirkes personīgā arhīva. Savukārt stāstu par Večellas Varslavānes ceļu kostīmmākslā palīdzēs atklāt gan aktieru un režisoru stāsti, gan arī pašas mākslinieces balss ieraksti un izrāžu fragmenti.
Īpaša pateicība izstādes līdzautoriem Eduarda Smiļģa Teātra muzeja direktoram Jānim Siliņam un muzeja mākslas ekspertam Ralfam Liepam.
Cēsu muzejs pateicas par līdzdalību un atbalstu izstādes veidošanā Rīgas Kinostudijai, Latvijas Nacionālajam teātrim, Dailes teātrim, Jaunajam Rīgas teātrim, Latvijas Nacionālajai operai un baletam, Vidzemes Tehnoloģiju un dizaina tehnikumam un Večellas Varslavānes meitai gleznotājai Frančeskai Kirkei!

Sadaļā VIDEO skatīt:

LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs piedāvā skatīties cikla Sarunas Smiļģa kabinetā par Oļģertu Kroderu jaunāko sarunu ar izcilajiem Valmieras teātra aktieriem Rihardu Rudāku un Ligitu Dēvicu

LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs piedāvā skatīties cikla Sarunas Smiļģa kabinetā par Oļģertu Kroderu sarunu ar scenogrāfu Mārtiņu Vilkārsi un kostīmu mākslinieci Annu Heinrihsoni

Sarunas Smiļģa kabinetā par Oļģertu Kroderu ar Liepājas teātra aktieri Leonu Leščinski

Turpinot ciklu "Sarunas Smiļģa Kabinetā" par režisoru Oļģertu Kroderu šoreiz saruna ar Valmieras teātra aktieriem Ivu Puķi un Krišjāni Salmiņu

Sveicot aktrisi Lolitu Cauku dzimšanas dienā LKA Teātra muzejs piedāvā noskatīties Jāņa Siliņa veidotu sarunu ar pašu jubilāri

Turpinot ciklu "Sarunas Smiļģa Kabinetā" par režisoru Oļģertu Kroderu šoreiz saruna ar Juri Bartkeviču

Sarunas Smiļģa Kabinetā par režisoru Oļģertu Kroderu ar Indru Briķi

Veltījums režisoram Valdim Lūriņam 70 gadu jubilejā

Jāņa Siliņa veidotu veltījumu Arnolda Liniņa 90 gadu jubilejas piemiņai

LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs sadarbībā ar apgādu “Mansards” laidis klajā grāmatu “Lilija Dzene. Izmeklēti raksti”. Tajā apkopoti spilgtākie 20. gadsimta latviešu teātra zinātnieces un kritiķes publicistikas darbi, arī recenzijas un dienasgrāmatu fragmenti. Plašāk skatīt sadaļu VIDEO